Porada
Umowa zlecenie zawierana przez członków kadry kierowniczej a koszty uzyskania przychodu
Korzystna umowa śmieciowa
Realia rynku sprawiły, że atrakcyjną formą zatrudnienia dla członków kadry kierowniczej stała się umowa zlecenie. Jest dziś korzystna zarówno dla zleceniodawcy, jak i przyjmującego zlecenie. Świadcząc usługę na podstawie umowy zlecenia, członek kadry kierowniczej ma możliwość rozliczenia podwyższonych kosztów uzyskania przychodu - 20 proc. lub 50 proc. Ponadto nie ma obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego, co wpływa na obniżenie składek ZUS.
Przychody kadry kierowniczej z tytułu umów zlecenia stanowią tzw. przychód z działalności wykonywanej osobiście. Umowy takie nie mogą jednak być zawierane w ramach prowadzonej przez kadrę kierowniczą działalności gospodarczej. Nie mogą także stanowić przychodu uzyskanego na podstawie umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktu menedżerskiego lub umowy o podobnym charakterze.
Kwestie podatkowe
Od tak wykonywanej działalności członkowie kadry zarządzającej opłacają podatek dochodowy - według skali podatkowej lub w formie ryczałtu. Podstawowym i zarazem najbardziej powszechnym sposobem opodatkowania przychodów uzyskanych przez zleceniobiorcę jest jednak opodatkowanie na zasadach ogólnych, tj. według progresywnej skali podatkowej.
Płatnik podatku
Bez względu na sposób opodatkowania, w każdym przypadku istotną rolę odgrywa płatnik podatku. Płatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu poboru zaliczki lub podatku zryczałtowanego od przychodów uzyskanych przez zleceniobiorcę są zleceniodawcy będący:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right