Artykuł
Elastyczne formy zatrudnienia - korzyści dla pracowników oraz pracodawców
Pracownik czasowy
Ostatnie lata to bardzo dynamiczny rozwój elastycznych form zatrudnienia w Polsce oferowanych przez agencje pracy. W 2010 roku 1018 agencji zatrudnienia z 2998 prowadziło działalność z zakresu pracy tymczasowej. Wszystkie agencje skierowały w tym czasie do pracy tymczasowej w sumie 433 102 osoby, liczba ta wzrosła o 53 999 osób (czyli o 14 proc.)* w porównaniu do roku 2009. Z czego wynika tak duża popularność tego typu form zatrudnienia? W jakim stopniu jest korzystna dla pracodawców i pracowników?
Tomasz Dudek
Autor jest menedżerem operacyjnym w OTTO Polska. Odpowiada za całość działań sprzedażowych oraz nadzoruje prawidłowy przebieg procesów operacyjnych w firmie.
Kontakt:
tdudek@ottopolska.pl
Elastyczne formy zatrudnienia to ogólne określenie opisujące zintegrowaną strategię równoczesnego zwiększania elastyczności i bezpieczeństwa rynku pracy. Opierają się na idei , czyli założeniu, że elastyczność i bezpieczeństwo mogą być komplementarne wobec siebie i wspólnie kształtować rynek pracy. W ten sposób koncepcja , czyli bezpieczeństwa miejsca pracy, zostaje zastąpiona , a zatem bezpieczeństwem zatrudnienia. Celem takiego ujęcia rynku pracy jest efektywne reagowanie na zmiany struktury produkcji, wyzwania globalizacji oraz starzenie się społeczeństw. Mogłoby się wydawać, że trudno jest pogodzić na pierwszy rzut oka sprzeczne interesy pracodawców, którzy kładą nacisk na uelastycznienie zatrudnienia, z interesami pracowników, którym zależy na bezpieczeństwie zatrudnienia. Okazuje się jednak, że jest to nie tylko możliwe, ale przynosi wymierne korzyści dla rynku pracy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right