Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2018-07-03

Jakie działania mogą podjąć pracodawcy, aby pomóc kobietom-matkom łączyć obowiązki rodzinne i zawodowe

Mama w pracy (2)

Rozwiązania wspierające ideę łączenia obowiązków rodzinnych i zawodowych funkcjonujące obecnie w Polsce nie satysfakcjonują kobiet mających małe dzieci i nie mają znaczącego wpływu na poprawę ich sytuacji na rynku pracy. Kobiety te pozostające bez zatrudnienia przez dłuższy czas mają poczucie pozostawienia ich samym sobie, bez wsparcia ze strony pracodawcy, instytucji rynku pracy czy państwa.

Małgorzata Czernecka

Autorka jest psychologiem, menedżerem projektu "Mama w pracy", współwłaścicielem firmy HRP. Specjalizuje się w badaniach w obszarze HR.

Kontakt:

mczernecka@hrp.com.pl

Polscy pracodawcy są drugim, obok państwa, podmiotem, od którego zależą możliwości łączenia obowiązków rodzinnych i zawodowych. Wymaga to jednak od nich aktywnego włączania się w działania mające na celu niwelowanie konfliktu między pracą zawodową a rodziną w ramach tzw. zatrudnienia przyjaznego rodzinie (family friendly employment) czy tzw. programów praca-życie, pozwalających skutecznie godzić życie prywatne z zawodowym (work-life balance, W-LB). Niestety, idea zatrudnienia przyjaznego rodzinie jest wciąż mało popularna w naszym kraju.

Z perspektywy pracodawcy

Wyniki badań prowadzonych w ramach projektu "Mama w pracy - społeczne uwarunkowania powrotu kobiet na rynek pracy po przerwie związanej z wychowaniem dziecka"* jednoznacznie wskazują, że polscy pracodawcy, szczególnie w warunkach przewagi podaży nad popytem na rynku pracy, nie widzą potrzeby dbania o zatrudnione osoby, również te, które posiadają małe dzieci. Wśród argumentów popierających tę opinię pracodawcy podają zagwarantowanie tego typu przywilejów przez przepisy obowiązującego prawa pracy oraz ryzyko postrzegania takich działań jako dyskryminujących w stosunku do pracowników niebędących rodzicami. Co ciekawe, pogląd ten podziela również część biorących udział w badaniu kobiet, twierdząc, że nie mogą oczekiwać od pracodawcy podejmowania działań ułatwiających im godzenie obowiązków rodzinnych i zawodowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00