Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2009-06-24

Przesłanki i tryb zwolnień grupowych

Przymusowe redukcje

Zwolnienia grupowe są ważnym, ale i kontrowersyjnym instrumentem polityki zatrudnienia. Do polskiego systemu prawnego zostały wprowadzone w 1989 r. w związku z transformacją ustrojową i w celu racjonalizacji zatrudnienia.

Romuald Romański

Autor jest doktorem z dziedziny historii prawa administracyjnego, docentem w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Warszawie. Ma ukończone studia podyplomowe z dziedziny prawa sądowego i specjalizuje się w prawie gospodarczym, handlowym i prawie pracy. Jest autorem wielu książek i artykułów. Przez kilka lat pełnił funkcję dyrektora Biura Analiz Ekonomiczno-Prawnych w Warszawie.

Kontakt:

romuald@vip.interia.pl

Zwolnienia grupowe stosowane były często i czasem dość pochopnie, co spowodowało, że szybko ujawniły się ich wielorakie skutki, zarówno pozytywne (racjonalizacja zatrudnienia, obniżka kosztów pracy itd.), jak i negatywne (destabilizacja rynku pracy, powstanie masowego bezrobocia). Paradoksalnie, zwolnienia grupowe stały się również swoistym "kołem zamachowym recesji gospodarczej", bo generując bezrobocie wpłynęły na zmniejszenie popytu, a tym samym dochodów wielu przedsiębiorstw - nierzadko również tych, które dokonały wcześniej zwolnień.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00