Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-03-25

Gdy menedżer wyrządził szkodę... (1)

Mienie przedsiębiorstw narażone jest na różnorodne szkody, spowodowane niejednokrotnie przez osoby zajmujące samodzielne lub kierownicze stanowiska. Dlatego ustawodawca wprowadził nie tylko do kodeksu pracy, ale także do kodeksu cywilnego oraz kodeksu spółek handlowych instytucję odpowiedzialności odszkodowawczej, pozwalającej na kompensowanie strat powstałych z winy tych osób. Jakie przesłanki muszą zaistnieć, aby menedżerowie ponieśli odpowiedzialność za szkodę w firmie?

Władysław Patulski
Autor jest doktorem praw, sędzią Sądu Najwyższego w stanie spoczynku.
Kontakt: personel@infor.pl
Instytucja odpowiedzialności odszkodowawczej uwzględnia wzajemne prawa i obowiązki stron danego stosunku prawnego - np. stosunku pracy albo stosunku zlecenia, a ponadto koresponduje z zasadami konstytucyjnymi dotyczącymi swobody w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz ochrony ze strony państwa pracy najemnej.
Odpowiedzialność a kara
Warto pamiętać o tym, że omawiana odpowiedzialność odszkodowawcza, mimo swej dolegliwości finansowej dla menedżera nie jest karą! Sankcja karna może bowiem wchodzić w rachubę wyjątkowo, i to w sytuacji ściśle określonej przez kodeks karny.
Jeśli menedżer wyrządził szkodę w kierowanym przez niego przedsiębiorstwie i równocześnie dopuścił się czynu karalnego z art. 278 k.k. (kradzieży) lub z art. 284 k.k. (przywłaszczenia) albo z art. 278 k.k. (umyślnego uszkodzenia mienia), względnie z art. 296 k.k. (tj. przez nadużycie zaufania spowodowanie znacznej szkody majątkowej), to oczywiście, poza obowiązkiem naprawienia szkody, może ponadto odpowiadać w trybie karnym. Menedżer może również zostać ukarany w trybie wykroczeniowym przez inspektora pracy lub przez sąd karny w sytuacji, gdy łamie przepisy BHP (por. art. 283 k.p.), co nie wyklucza jednak jego odpowiedzialności porządkowej z art. 108 k.p. - jeśli pozostaje on w stosunku pracy, a nie np. w stosunku zlecenia.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00