comment
Artykuł
Data publikacji: 2005-07-25
Warto zatrudniać elastycznie!
Znowelizowany w ubiegłym roku kodeks pracy pozwala na dość elastyczne kształtowanie obowiązujących norm czasu pracy. Pracodawca powinien tworzyć je w taki sposób, aby czas rzeczywiście przepracowany przez personel pokrywał się z tym, który jest ujmowany w ewidencji. Jakie są - odmienne od podstawowego - systemy czasu pracy? Kiedy i w jakich sytuacjach warto je wprowadzać?
Maciej Chakowski
Autor jest prawnikiem, doktorantem na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i wspólnikiem w firmie szkoleniowo-doradczej C & C Chakowski & Ciszek.
Kontakt: m.chakowski@cc.info.pl
Nowe systemy czasu pracy mogą być stosowane w zależności od potrzeb pracodawcy. Nie ma przeszkód, by czas pracy każdej grupy zawodowej konstruowany był odmiennie, z zachowaniem reguł zawartych w przepisach prawa.
System równoważnego czasu pracy
W firmach, w których często występują sytuacje wymagające od osób zatrudnionych pracy dłuższej niż osiem godzin, warto rozważyć wprowadzenie systemu, o którym stanowi art. 135 k.p. Polega on na tym, iż pracodawca, w przyjętym w firmie okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż miesiąc, może w niektóre dni wydłużać dobowy wymiar czasu pracy nawet do 12 godzin.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka