comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-04-17
Odpisy amortyzacyjne niestanowiące kosztów uzyskania przychodów
Odpisy amortyzacyjne, naliczane według zasad określonych w art. 16a-m ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), z reguły są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Warto jednak zwrócić uwagę, że art. 16 updop - zawierający katalog wydatków niejednokrotnie związanych z prowadzoną działalnością - określa również pewne ograniczenia w zaliczaniu odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów.
ODPISY Z TYTUŁU ZUŻYCIA SAMOCHODU OSOBOWEGO
Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 4 updop przy amortyzacji samochodów osobowych nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych w części ustalonej od wartości samochodu osobowego, przewyższającej równowartość 20 000 euro, przeliczonej na złote według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania.
Warto zwrócić uwagę, iż przy wyłączeniu z kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych ze względu na limit wartości 20 000 euro możliwe jest nabycie samochodu w ramach współwłasności i wówczas limit ten - zdaniem autora - zostanie zachowany. W takim bowiem przypadku są podstawy do uznania, że przy współwłasności limit ograniczający kwalifikację kosztów podatkowych będzie miał zastosowanie do części wartości samochodu przyjętej przez podatnika do ewidencji, a nie do całej wartości samochodu osobowego nabytego przez współwłaścicieli. Powołany przepis odnosi się do zasad amortyzacji, określonych w art. 1a-m updop, a zatem również zasad określonych w art. 16g ust. 8 updop, w ramach których przy współwłasności składnika majątku jego wartość początkową ustala się w proporcji, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności. Przepis ten odnosi się do ustalonej części wartości samochodu. Przy kwalifikacji odpisów amortyzacyjnych do kosztów uzyskania przychodów nie będą zatem uwzględniane ograniczenia wynikające z tego przepisu, jeżeli przyjęta do ewidencji spółki część wartości samochodu nie przekracza 20 000 euro.
Pozostało 85% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka