comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-04-10
Relacja z dyżuru - rozliczenie roczne 2003
Przedstawiamy Czytelnikom odpowiedzi na najciekawsze pytania zadane podczas redakcyjnego dyżuru telefonicznego, który odbył się 9 marca br. w „Doradcy Podatnika”. Na pytanie odpowiedziała Anna Leszczyńska - doradca podatkowy, właścicielką kancelarii doradztwa podatkowego.
Podatnik pozostający w związku małżeńskim nabył nieruchomość w ramach swojego majątku odrębnego. Czy w tej sytuacji małżonkowie mogą skorzystać ze wspólnego rozliczenia?
Zakup przez małżonka nieruchomości w ramach majątku odrębnego nie ma wpływu na możliwość wspólnego opodatkowania małżonków w sytuacji, gdy spełnione są wszystkie warunki uprawniające do skorzystania z tego sposobu rozliczenia.
Jednym z tych warunków jest istnienie między małżonkami wspólności majątkowej. Przypomnijmy, że stosunki majątkowe między małżonkami regulują przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z art. 31 k.r.o. z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa obejmująca ich dorobek (wspólność ustawowa). Oprócz majątku wspólnego każdy z małżonków posiada swój majątek odrębny. Artykuł 33 k.r.o. zawiera katalog składników majątkowych tworzących majątek odrębny każdego z małżonków. Zgodnie z art. 47 małżonkowie mogą dokonać modyfikacji wspólności ustawowej przez jej rozszerzenie, ograniczenie lub wyłączenie. Jeśli małżonkowie zniosą wspólność ustawową, to każdy z nich będzie posiadał swój odrębny majątek, nie będą zaś mieli majątku wspólnego.
Pozostało 80% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka