comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-03-13
Wynagrodzenia wypłacane przez podmioty realizujące cele bezzwrotnej pomocy
Od wielu lat w systemie podatkowym funkcjonuje przepis stanowiący o zwolnieniu z opodatkowania przychodów otrzymywanych przez podatników z bezzwrotnych środków pomocowych. Umiejscowienie tego przepisu, jak też zakres zwolnienia podlegały jednak licznym zmianom. Pierwotnie zwolnienie było zawarte w przepisach wykonawczych do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, miało też szerszy zakres obejmujący wszystkich podatników otrzymujących przychody z takich środków. Po przeniesieniu przepisów dotyczących zwolnień przedmiotowych bezpośrednio do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zakres tego zwolnienia nadal ulegał przekształceniom. Polegało ono nie tyle na ograniczeniu zakresu jego stosowania, ile na zaadresowaniu zwolnienia bezpośrednio do tych podmiotów, które realizują cel pomocowy.
Przedstawiamy Czytelnikom dwa wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego dotyczące zwolnienia od podatku środków pomocowych, a także komentarz odnoszący się do obecnego stanu prawnego.
Wyrok NSA z 1 października 2003 r., sygn. akt III SA 3024/01
TEZA
Zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi zwolnienie o charakterze przedmiotowym, o czym świadczy związanie go z określonymi źródłami, a więc przychodem ze środków pomocowych płynących z międzynarodowych instytucji finansowych albo rządów obcych państw. Stąd środki pieniężne, a mówiąc ściślej - przychody, podlegają zwolnieniu z opodatkowania, jeżeli są przychodami beneficjenta lub bezpośredniego wykonawcy. Nie są natomiast zwolnione przychody pracowników tychże podmiotów.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka