Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2006-09-04

Opodatkowanie przychodu ze sprzedaży składników majątku firmy - nowe zasady

Rok 2004 przyniósł kolejne zmiany zasad opodatkowania sprzedaży składników majątku firmy. Prezentujemy przykłady ich zastosowania.

Na potrzeby firmy wykorzystuję samochód osobowy niewprowadzony do ewidencji środków trwałych. Wydatki eksploatacyjne zaliczam do kosztów uzyskania przychodów. Czy z tytułu sprzedaży będę musiał wykazać przychód z działalności?
Przychód z tytułu sprzedaży samochodu niewprowadzonego do ewidencji środków trwałych nie stanowi przychodu z działalności. Wynika to wyraźnie z obowiązujących od 1 stycznia 2004 r. przepisów.
Przypomnijmy, że do końca 2003 r. ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych - określając obowiązek wykazania przychodu ze sprzedaży składnika majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej - nie precyzowała jednocześnie, co należy rozumieć przez to pojęcie. Niekorzystne dla podatników było w tej kwestii orzecznictwo sądowe. Przykładowo w wyroku z 5 grudnia 2002 r. (sygn. akt III SA 975/2001) Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, iż niewprowadzony przez podatnika do ewidencji samochód osobowy spełniał wszystkie warunki określone w definicji środków trwałych. Bez tego samochodu nie byłoby bowiem możliwe prowadzenie działalności przez podatnika (usługi taksówkarskie). Dlatego też przychód z jego sprzedaży jest przychodem z działalności gospodarczej.
1 stycznia 2004 r. weszły w życie sprecyzowane przez ustawodawcę zasady opodatkowania sprzedawanych rzeczy. Mianowicie, do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się przychody z odpłatnego zbycia składników majątku, wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej, będących środkami trwałymi oraz wartościami niematerialnymi i prawnymi ujętymi w ewidencji, a także składniki majątku o wartości początkowej od 1500 do 3500 zł (nawet jeżeli nie zostały ujęte w ewidencji), na których zakup wydatki zostały jednorazowo zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Tak więc przychodem z działalności będzie kwota uzyskana ze sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także składników wyposażenia, które nie zostały zaliczone do środków trwałych z uwagi na wartość nieprzekraczającą 3500 zł.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00