Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Data publikacji: 2004-01-31

Wątpliwości związane z odliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne

Podatek dochodowy od osób fizycznych w pierwszej kolejności ulega obniżeniu o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne. Kwestie odliczenia budzą jednak ciągle wątpliwości.

Czy w 2004 r. wzrosła wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne niepodlegająca odliczeniu od podatku?
Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki. Oznacza to, że choć osoba objęta obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego przekazuje na ten cel 8,25 proc. (w roku 2004) podstawy wymiaru, to jednak ma prawo do obniżenia podatku dochodowego nie o całą składkę, lecz jedynie o 7,75 proc. Pozostała część zapłaconej składki nie podlega odliczeniu od podatku.
Zasady podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu zostały uregulowane w ustawie z 23 stycznia 2003 r. o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia (Dz.U. Nr 45, poz. 391 ze zm.). Ponieważ katalog osób (tytułów), które podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, jest bardzo szeroki, może w praktyce zdarzyć się sytuacja, w której jedna osoba będzie podlegała obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z kilku tytułów - dotyczy to np. osób będących pracownikami i jednocześnie prowadzących działalność gospodarczą. W takim przypadku składka na ubezpieczenie zdrowotne opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie (art. 24 ust. 1 ustawy o NFZ).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00