Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2003-12-13

Różnice między umową zlecenia a umową o dzieło systemie ubezpieczeń społecznych

Sytuacja na rynku pracy sprzyja swobodzie w nazywaniu różnorodnych kontraktów między zlecającym świadczenie pracy a osobą podejmującą się jej wykonania. Jednocześnie określenie podstawy zarobkowania jest jednym z fundamentalnych zagadnień w systemie ubezpieczeń społecznych. Wyodrębnienie w ramach obowiązującego systemu kilku rodzajów ubezpieczeń: emerytalnego, rentowych, chorobowego i wypadkowego, powoduje konieczność określenia - w odniesieniu do każdej grupy ubezpieczonych - jakiemu ubezpieczeniu przedstawiciel danej grupy, z określonego tytułu, podlega obowiązkowo, do którego może przystąpić na swój wniosek, a jakich rodzajów ubezpieczenia ustawodawca dla danej grupy ubezpieczonych w ogóle nie przewidział.

Zasadniczym aktem prawnym regulującym szczegółowe zasady ustalania, które przychody stanowią podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jest ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 ze zm). Mówiąc o podstawie zarobkowania, musimy rozróżniać rodzaje stosunku prawnego, z którego otrzymywany przychód rodzi określone obowiązki w zakresie ubezpieczeń społecznych. Z uwagi na fakt, iż - obok stosunku pracy - prawo zezwala na zawieranie umów także w świetle przepisów cywilnoprawnych, podstawy zatrudniania rządzą się określonymi regułami. Kwestia ta została bowiem wyłączona z zakresu tzw. swobody umów, co będzie skutkować brakiem możliwości zatrudniania pracowników na innej podstawie, niż przewidział ustawodawca.
UMOWA CYWILNOPRAWNA CZY UMOWA O PRACĘ?
Nie ma w zasadzie żadnych problemów, gdy ustala się podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w związku z uzyskiwaniem przychodu z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Ten tryb nawiązania umowy w celu świadczenia pracy jest ściśle uregulowany przepisami kodeksu pracy i jest niewątpliwie najkorzystniejszy dla każdego zatrudnionego. Uprawnienia (np. urlop wypoczynkowy, urlop macierzyński), które są nam przypisane wyłącznie z racji tego, że jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, powodują, iż jest to jednocześnie najbardziej pożądana forma zatrudnienia. Ponadto pracownik podlega obowiązkowo wszystkim rodzajom ubezpieczeń: emerytalnemu, rentowym, chorobowemu oraz wypadkowym.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00