Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-12-13

Data uzyskania przychodu w przypadku usług ciągłych

Pojęcie usług ciągłych nie jest wprost zdefiniowane w przepisach podatkowych. Jedynie w przepisach o podatku od towarów i usług1, przy określaniu elementów składowych faktury, ustawodawca odwołał się do sprzedaży ciągłej. Dlatego, określając charakter usług ciągłych, należy sięgnąć do uregulowań kodeksu cywilnego. Usługa jest przecież swoistym świadczeniem, przez które rozumiemy zachowanie się dłużnika zgodne z treścią zobowiązania i polegające na zadośćuczynieniu godnemu ochronie interesowi wierzyciela2. Biorąc pod uwagę kryterium czasu, świadczenia możemy podzielić na jednorazowe (np. sprzedaż samochodu) i ciągłe (np. umowa przechowania). Z usługami ciągłymi będziemy mieli do czynienia zasadniczo wtedy, gdy określone zachowanie stron trwa przez pewien czas bez przerwy. W praktyce spotykamy się z wieloma takimi usługami. Wymienić tu możemy usługi telekomunikacyjne, najmu, dostawy energii elektrycznej, wody, gazu, usługi związane z utrzymaniem czystości w budynkach. Ponadto z usługami ciągłymi możemy się spotkać, uczęszczając do szkoły językowej, korzystając ze stałych usług obsługi prawnej i biurowej czy stałej ochrony mienia.

Charakter tych usług niekiedy może sprawiać podmiotom je świadczącym kłopoty z ustaleniem momentu uzyskania przychodu podatkowego. Właśnie temu zagadnieniu poświęcone będzie niniejsze opracowanie.
PRZYCHÓD NALEŻNY Z DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
Za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Zauważmy, iż zastosowanie ma tu metoda memoriałowa, zgodnie z którą za przychód musimy uznać czasem kwoty faktycznie nieotrzymane, np. w sytuacji gdy kontrahent nie uiści zapłaty za sprzedany przez nas towar. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00