Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-11-29

Ostatnia szansa na ulgi podatkowe

Ustawodawca z roku na rok ogranicza krąg ulg podatkowych. Z niektórymi przyjdzie się nam pożegnać także w tym roku, dlatego chcemy przybliżyć Czytelnikom zasady korzystania z odliczeń, szczególnie tych, które mogą być „skonsumowane” już po raz ostatni. Mamy bowiem jeszcze trochę czasu na podjęcie działań, które pozwolą skorzystać z podatkowych preferencji. Wymienione w ustawie ulgi przysługują jednak tylko w przypadku spełnienia określonych warunków. Dokładna znajomość tych regulacji pozwoli zrekompensować część poniesionych nakładów.

W niniejszym opracowaniu skupimy się na rozwiązaniach obowiązujących w br., dając szansę tym, którzy mają możliwość poniesienia premiowanych ulgą wydatków jeszcze przed 1 stycznia 2004 r. Sygnalizujemy przy tym zmiany, które przewiduje nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych znajdująca się w toku prac parlamentarnych - w momencie oddawania numeru do druku na etapie rozpatrywania przez Sejm poprawek Senatu. Szczegółowe omówienie nowych rozwiązań zamieścimy natomiast w jednym z najbliższych numerów „Doradcy Podatnika”.
CZEGO JUŻ NIE BĘDZIE
Odliczenie darowizny - znaczne ograniczenie
Nowelizacja przepisów praktycznie likwiduje odliczenie od dochodu wydatków z tytułu darowizny na tzw. cele społecznie użyteczne. Od przyszłego roku podatnicy będą mieli tylko możliwość pomniejszenia dochodu o darowizny na rzecz organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego w zakresie zadań publicznych oraz darowizny na cele kultu religijnego - łącznie do wysokości nie przekraczającej 350 zł rocznie1.
Jeżeli więc podatnik ma zamiar wesprzeć przykładowo Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami i jednocześnie skorzystać z odliczenia, powinien zrobić to jeszcze w tym roku.
Darowizna - świadczenie nieekwiwalentne
Zgodnie z art. 888 kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia ze strony obdarowanego kosztem swego majątku. Umowa darowizny nie jest więc umową o charakterze wzajemnym, tzn. świadczenie darczyńcy nie powoduje żadnego wzajemnego świadczenia ze strony obdarowanego. Jak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 27 sierpnia 1997 r. (sygn. akt III SA 34/96), świadczenie jest bezpłatne tylko wtedy, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę ani w chwili dokonania darowizny, ani też w przyszłości.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00