Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-06-28

Zezwolenie na zatrudnienie cudzoziemca

Zagadnienie zatrudniania cudzoziemców w Polsce reguluje ustawa z 14 grudnia 1994 r. o zatrudnianiu i przeciwdziałaniu bezrobociu (j.t. Dz.U. z 2003 r. Nr 58, poz. 514 ze zm.), a także wydane na jej podstawie akty wykonawcze. Ponadto interesujące nas regulacje znajdują się w ustawie z 25 czerwca 1997 r. o cudzoziemcach (j.t. Dz.U. z 2001 r. Nr 127, poz. 1400 ze zm.).

OBOWIĄZEK UZYSKANIA ZEZWOLENIA
Zgodnie z art. 50 ust. 1 ustawy o zatrudnianiu i przeciwdziałaniu bezrobociu cudzoziemiec może wykonywać pracę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli posiada zezwolenie na pracę wydane przez wojewodę właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy. Z obowiązku tego są zwolnieni cudzoziemcy posiadający zezwolenie na osiedlenie się lub status uchodźcy w Rzeczypospolitej Polskiej.
WCZEŚNIEJ PRZYRZECZENIE
Wydanie zezwolenia na pracę dla cudzoziemca jest uwarunkowane wcześniejszym uzyskaniem przez pracodawcę tzw. przyrzeczenia. Przyrzeczenie wydawane jest na czas oznaczony, dla określonego cudzoziemca i pracodawcy, na określone stanowisko lub rodzaj wykonywanej pracy. Decyzję w sprawie przyrzeczenia wydaje wojewoda, uwzględniając sytuację na rynku pracy oraz kryteria wydawania przyrzeczeń i zezwoleń na pracę cudzoziemców.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00