comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-06-07
Zatrudnienie członków zarządu spółki kapitałowej - formy i aspekty podatkowe (cz. 2)
Zgodnie z zapowiedzią w drugiej części artykułu omawiamy aspekty podatkowe, jakie wywołują poszczególne formy zatrudnienia dla członka zarządu. Regulacje te znajdują podstawę w ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych1 (dalej updof).
UMOWA O PRACĘ
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 1 updof stosunek pracy należy do źródeł przychodów. W świetle zaś art. 12 ust. 1, za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty, niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Jeżeli osoba powołana na członka zarządu spółki kapitałowej jest jednocześnie zatrudniona w danej spółce na podstawie umowy o pracę, dla celów podatkowych należy wyodrębnić składniki wynagrodzenia, wynikające z umowy o pracę i aktu powołania2.
Stosownie do art. 22 ust. 2 updof miesięczne koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku pracy określa się w wysokości 0,25 proc. kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1. W 2003 r. koszty te wyjątkowo zostały określone kwotowo i wynoszą miesięcznie 99,96 zł, a dla pracowników dojeżdżających z innej miejscowości, którzy nie otrzymują dodatku za rozłąkę - 124,95 zł. Dochód członka zarządu spółki kapitałowej ze stosunku pracy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych według skali podatkowej zawartej w art. 27 ust. 1 ustawy. Spółka, będąca zakładem pracy, jest obowiązana jako płatnik obliczać i pobierać w ciągu roku od członków zarządu zaliczki na podatek dochodowy w wysokości i na zasadach określonych w art. 32 i 38 updof. Zaliczka za pracowników rozliczana jest na deklaracji PIT-4, którą płatnik przekazuje do 20. dnia następnego miesiąca po pobraniu zaliczki do urzędu skarbowego właściwego według siedziby spółki.
Pozostało 84% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka