comment
Artykuł
Data publikacji: 2003-06-07
Wykorzystywanie budynku na potrzeby spółki jawnej
STAN FAKTYCZNY
Jestem współwłaścicielem spółki jawnej, mieszczącej się w budynku prywatnym, na posesji, która jest moją własnością. Mam dwóch synów, którzy są współwłaścicielami spółki i mieszkają od urodzenia w budynku, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza. Ja mieszkam w innym miejscu. Umowa użyczenia między nami nie była sporządzana.
PYTANIE
Czy w przedstawionym przypadku jest potrzebna umowa użyczenia? Czy należy odprowadzić podatek dochodowy w częściach od wspólników (synów) z tytułu użyczenia? Do tej pory nie były naliczane odpisy amortyzacyjne - czy możemy teraz rozpocząć amortyzację?
ROZLICZENIE WSPÓLNIKÓW SPÓŁKI JAWNEJ
Podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych nie jest spółka jawna, lecz poszczególni wspólnicy. W tym zakresie obowiązuje ustawowa zasada, iż przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Takie same zasady stosuje się do rozliczania kosztów uzyskania przychodów. Można zatem przyjąć, iż dochód każdego ze wspólników spółki jawnej oblicza się przez ustalenie dochodu spółki, a następnie podzielenie tego dochodu na wspólników, proporcjonalnie do ich prawa w udziale w zysku. Należy jednak pamiętać, iż spółka jawna jest spółką niemającą osobowości prawnej, która może nabywać prawa i zaciągać zobowiązania. Zatem jeżeli jeden ze wspólników jest właścicielem rzeczy, która ma być wykorzystywana w działalności prowadzonej przez tę spółkę, powinien zawrzeć umowę, z której będzie wynikać prawo do jej używania przez spółkę.
Pozostało 81% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka