Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-03-22

Amortyzacja majątku stanowiącego własność wspólników spółki cywilnej

STAN FAKTYCZNY
Spółka cywilna prowadzi działalność od kilku lat. W spółce działają (spółka 2-osobowa) mężowie (żony nie prowadzą działalności), wykorzystując w niej nieruchomość będącą własnością małżeńską (skorzystano z możliwości przekształcenia wieczystej dzierżawy w prawo własności, lecz nie została ona objęta współwłasnością łączną wspólników), a te małżeństwa posiadają po 1/2 prawa własności nieruchomości. Do tej pory odpisy amortyzacyjne były traktowane jako koszt uzyskania przychodu u obu wspólników. W 2003 r. do spółki ma przystąpić trzeci wspólnik (syn jednego z obecnych wspólników). By nie ponosić wielu kosztów, nie zostanie przeniesiona notarialnie własność tej nieruchomości na nowego wspólnika.
PYTANIE
Proszę o wyjaśnienie, czy w dalszym ciągu można amortyzować w spółce cywilnej tylko środki trwałe, które zostały wniesione do spółki jako wkład i następnie objęte współwłasnością łączną (notarialnie) oraz zostały wpisane do ewidencji środków trwałych. Proszę opisać, co należy zrobić, by amortyzacja była kosztem u wspólników. Czy amortyzacja będzie stanowiła koszt tylko u dwóch wspólników, będących jednocześnie właścicielami nieruchomości, czy u wszystkich trzech? Jak postąpić z podatkiem od nieruchomości? Jak można wytłumaczyć inne podejście do opisanej sprawy przez przepisy podatkowe wobec osób fizycznych - przedsiębiorców prowadzących działalność indywidualnie, a inne - wobec wspólników spółki cywilnej, mając na uwadze np. art. 8 i 22a updf?
Czy w dalszym ciągu aktualna jest teza zawarta w uchwale NSA z 5 listopada 2001 r. (FPS 6/01) mówiąca, że nie jest dopuszczalne dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych nie wniesionych jako wkład do spółki (i w związku z tym nie zostały objęte współwłasnością łączną z powodu poważnych kosztów notarialnych), nawet jeśli ich współwłaścicielami lub współużytkownikami wieczystymi w częściach ułamkowych są wspólnicy tej spółki? Opisana sprawa, którą zajmował się sąd, dotyczyła stanu prawnego w 1995 r., a od tego czasu uległo zmianie wiele przepisów, m.in.: Kodeks cywilny, Prawo działalności gospodarczej, ustawy podatkowe.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00