Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2003-03-15

Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego w razie choroby - nowe zasady (cz. 2)

W pierwszej części opracowania (patrz DP nr 9) zaprezentowaliśmy m.in.: krąg osób uprawnionych do świadczeń chorobowych z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, zasady ustalania prawa do świadczeń, prawo do wynagrodzenia za czas choroby, uprawnienia do świadczeń z więcej niż jednego tytułu, przypadki, kiedy świadczenia wypadkowe nie przysługują. Niniejsza część artykułu omawia kwestie podstawy wymiaru świadczeń, w tym ponownego ustalania podstawy wymiaru w przypadku przerwy w pobieraniu zasiłku, postępowania w razie ustalenia wypadku przy pracy lub choroby zawodowej po wypłacie wynagrodzenia, kręgu podmiotów zobowiązanych do wypłaty świadczeń.

PODSTAWA WYMIARU ŚWIADCZEŃ
Zgodnie z ustawą wypadkową podstawę wymiaru świadczeń z tytułu choroby z ubezpieczenia wypadkowego stanowi kwota będąca podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe.
Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego przysługującego pracownikom stosuje się zasady określone w rozdziale 8 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 60, poz. 636 ze zm.). W podstawie wymiaru uwzględnia się przychód stanowiący podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe po odliczeniu potrąconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz ubezpieczenie chorobowe.
Przy ustalaniu podstawy wymiaru świadczeń członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych, osobom wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której - zgodnie z Kodeksem cywilnym - stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz osobom z nimi współpracującym, osobom prowadzącym pozarolniczą działalność oraz osobom z nimi współpracującym, osobom wykonującym odpłatnie pracę na podstawie skierowania do pracy w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania oraz duchownym stosuje się zasady określone w rozdziale 9 ustawy z 25 czerwca 1999 r.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00