Data publikacji: 02.07.2018
Świadczenia chorobowe z ubezpieczenia wypadkowego - nowe zasady (cz. 1)
1 stycznia 2003 r. weszła w życie ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. Nr 199, poz. 1673), która kompleksowo reguluje zasady ustalania prawa do świadczeń przysługujących z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, w tym także świadczeń w razie choroby, a więc zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego i zasiłku wyrównawczego.
Przypomnijmy, że dotychczas zasady przyznawania ubezpieczonemu, który uległ wypadkowi przy pracy lub zachorował na chorobę zawodową, takich świadczeń jak zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne oraz zasiłek wyrównawczy regulowała ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. Nr 60, poz. 636 ze zm.). Obecnie czyni to ustawa wypadkowa.
Należy dodać, że ustawa z 25 czerwca 1999 r. nadal reguluje zasady przyznawania prawa i wypłaty świadczeń z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy. Od 1 stycznia 2003 r. zdefiniowane tą ustawą określenie „wypadek w drodze do pracy lub z pracy” oznacza zdarzenie, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności, stanowiącej tytuł ubezpieczenia chorobowego, uznane za wypadek na zasadach określonych w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (określa to art. 57b ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - Dz.U. Nr 162, poz. 1118 ze zm.).