Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-12-21

Jaki podatek po likwidacji działalności

Podjęcie przez przedsiębiorcę decyzji o likwidacji działalności gospodarczej nie oznacza automatycznego rozstania się z fiskusem. Likwidacja działalności gospodarczej może być związana z powstaniem obowiązku podatkowego i obliczeniem należnego z tego tytułu podatku dochodowego. U osób fizycznych, które zlikwidowały działalność gospodarczą, pozostają związane z tą działalnością towary handlowe, wyposażenie lub środki trwałe. Zlikwidowanie prowadzonej działalności gospodarczej jest również związane z wypełnieniem określonych obowiązków w sferze dokumentacyjnej danego podatnika.

DZIEŃ LIKWIDACJI DZIAŁALNOŚCI
Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie zdefiniowała wprost pojęcia „likwidacja działalności gospodarczej”. Jednoznacznie została określona wyłącznie data likwidacji - jeżeli zawiadomi o tym fakcie sam podatnik. Zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy za datę likwidacji uważa się datę, którą wskazał podatnik w złożonym do urzędu skarbowego zawiadomieniu o likwidacji. Ustawa podatkowa nie określiła natomiast, w którym momencie następuje likwidacja działalności gospodarczej w przypadku braku stosownego zawiadomienia ze strony podatnika.
OBOWIĄZEK SPORZĄDZENIA SPISU Z NATURY
Likwidacja prowadzonej działalności przez osoby fizyczne, które są opodatkowane wg tabeli podatkowej (na zasadach ogólnych), jest zawsze związana ze sporządzeniem inwentaryzacji. W myśl art. 26 ust. 4 ustawy z 29 września 1994 r o rachunkowości (j.t. Dz.U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694) na dzień zakończenia działalności jednostka prowadząca księgi rachunkowe jest zobowiązana do dokonania inwentaryzacji wszystkich składników aktywów i pasywów. Natomiast podatnicy, którzy prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów, są zobowiązani sporządzić spis z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków, odpadów oraz wyposażenia. Obowiązek ten wynika z § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z 15 grudnia 2000 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 116, poz. 1222 ze zm.). W remanencie likwidacyjnym podatnik nie ujmuje jednak środków trwałych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00