Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-12-07

WSZYSTKO O FIRMIE RODZINNEJ

W poniższym opracowaniu przedstawione zostaną zasady tworzenia przedsiębiorstwa przez członków rodziny (firmy rodzinnej) i konsekwencje występujące w zależności od panujących między nimi relacji.

Poszczególni członkowie rodziny w firmie rodzinnej mogą występować nie tylko jako równoprawni partnerzy, prowadzący działalność gospodarczą (np. w formie spółki cywilnej czy spółki małżeńskiej), ale możliwe jest również występowanie między nimi innych relacji, charakterystycznych np. dla stosunku pracy, umów zlecenia, umów o dzieło i innych. Członkowie rodziny - podejmując lub prowadząc działalność gospodarczą - powinni przeanalizować zalety i wady, wynikające z prowadzenia jej w danej formie oraz wybrać najkorzystniejszy dla nich sposób opłacania podatku dochodowego. Przykładowo ojciec z synem mogą prowadzić odrębne działalności gospodarcze jednoosobowe albo zawiązać spółkę cywilną lub np. zdecydować, że działalność będzie prowadził jeden z nich, a drugi zatrudniony zostanie na podstawie umowy o pracę.
Przy podejmowaniu decyzji w firmach rodzinnych należy zatem mieć na uwadze sumę korzyści oraz sumę obciążeń ponoszonych przez wszystkich członków rodziny, którzy związani są z tym przedsiębiorstwem. Nie może to być jednak jedyne kryterium, ponieważ często - oprócz wysokości płaconych podatków - ważne są również wzajemne relacje między członkami rodziny, np. podległości lub partnerstwa (przynajmniej teoretyczne), oraz kwestia sposobu zarządzania podmiotem gospodarczym i ponoszenia odpowiedzialności przez poszczególnych członków rodziny za zobowiązania podatnika z tytułu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.
W systemie polskiego prawa brak jest powszechnie obowiązującej definicji rodziny. Ustawa z 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. Nr 9, poz. 59 ze zm.), regulując stosunki prawne między członkami rodziny, określa jedynie, iż rodzinę tworzą małżonkowie w wyniku zawarcia związku małżeńskiego. Powszechnie przyjmuje się natomiast, iż
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00