comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-11-02
Kredyt podatkowy
26 października 2002 r. weszła (z pewnymi wyjątkami) w życie - ogłoszona 11 października br. - ustawa z 30 sierpnia 2002 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 169, poz. 1384).
Powołana nowela wprowadza w życie instytucję tzw. kredytu podatkowego. W sposób szczegółowy kredyt podatkowy zostanie omówiony na przykładzie zmian dokonanych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. W odniesieniu natomiast do podatników opodatkowanych na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zostaną poniżej przedstawione różnice wynikające głównie ze specyfiki tego podatku.
PODATNICY UPRAWNIENI DO KORZYSTANIA Z KREDYTU PODATKOWEGO
Z kredytu podatkowego będą mogli korzystać wyłącznie podatnicy, którzy po raz pierwszy rozpoczęli prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Ustawa definiuje jednocześnie pojęcie podatnika rozpoczynającego po raz pierwszy prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej. Jest to osoba, która w roku rozpoczęcia tej działalności, a także w okresie trzech lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, nie prowadziła pozarolniczej działalności gospodarczej samodzielnie lub jako wspólnik spółki nie mającej osobowości prawnej oraz działalności takiej nie prowadził małżonek tej osoby, jeżeli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa.
NA CZYM POLEGA KREDYT PODATKOWY?
W odniesieniu do podatników podatku dochodowego od osób fizycznych, opodatkowanych według tzw. zasad ogólnych, kredyt podatkowy polega na zwolnieniu ich z obowiązków wynikających z art. 44 ust. 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), tj. z obowiązku uiszczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy oraz składania urzędowi skarbowemu deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku PIT-5.
Pozostało 92% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka