comment
Porada
Data publikacji: 2002-09-14
Ewidencja importu materiałów w księgach rachunkowych
Jesteśmy spółką z o.o. produkującą wyroby, w skład których wchodzą materiały importowane. Co stanowi podstawę opodatkowania VAT materiałów importowanych? Jakie wartości należy przyjąć do ewidencji księgowej: z dokumentu odprawy celnej czy z faktycznego rozliczenia? Jak należy prawidłowo zaksięgować powyższe zdarzenie?
Według definicji zawartej w art. 4 pkt 3 ustawy z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) import towarów to przywóz towarów na polski obszar celny, w tym również w wykonaniu czynności określonych w art. 16 powołanej ustawy.
Ustawa o VAT uzależnia moment powstania obowiązku podatkowego oraz sposób ustalania podstawy opodatkowania od rodzaju procedury celnej, którą zostały objęte importowane towary.
Podatnikami w imporcie towarów są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, również w sytuacji gdy na podstawie odrębnych przepisów importowany towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone w części lub w całości bądź zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową, stawkę celną. Obowiązek podatkowy z tego tytułu powstaje z chwilą powstania długu celnego.
Pozostało 86% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie