Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2002-08-24

Opodatkowanie dywidendy w zależności od podmiotu otrzymującego (cz. 2)

W pierwszej części opracowania przedstawiliśmy regulacje kodeksu spółek handlowych związane z wypłatą dywidendy oraz aspekty podatkowe związane z jej wypłatą między innymi krajowym osobom prawnym. Obecnie prezentujemy aspekty podatkowe wypłaty dywidendy dla innych podmiotów, między innymi dla zagranicznych osób prawnych lub osób fizycznych.

OPODATKOWANIE DOCHODÓW KRAJOWYCH OSÓB PRAWNYCH Z TYTUŁU DYWIDENDY OTRZYMANEJ Z ZAGRANICY
Jeżeli osoby prawne, których siedziba lub zarząd znajduje się w Polsce, osiągają dochody z tytułu dywidendy w państwie, z którym Polska zawarła umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania i dochody te podlegają w tym państwie opodatkowaniu, a umowa nie zwalnia tych dochodów z opodatkowania w Polsce i nie stanowi inaczej, to - zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - dochody osiągnięte w Polsce należy powiększyć o dochody osiągnięte z udziału brutto, tj. przed potrąceniem podatku należnego w danym państwie.
W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.
Po obliczeniu podatku według stawki ogólnej można odliczyć podatek zapłacony za granicą od należnego w Polsce.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00