comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-06-29
Podatek od odsetek z lokat bankowych według stawki 3 proc. - artykuł dyskusyjny
Mocą ustawy z 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 134, poz. 1509) wprowadzono do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) art. 30 ust. 1b, stanowiący, iż od odsetek zgromadzonych na rachunku podatnika pobiera się podatek w wysokości 20 proc. Podatek ten jest obliczany i wpłacany przez banki; nie wykazuje się go w zeznaniu rocznym, a w związku z tym nie można odliczyć od niego żadnych ulg.
Niemniej jednak działalność prowadzona w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych pozwala ograniczyć wysokość tego podatku, co może pociągnąć za sobą różne konsekwencje podatkowe.
OPODATKOWANIE RYCZAŁTEM OD PRZYCHODÓW EWIDENCJONOWANYCH
Ustawa z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) pozwala ograniczyć jego wysokość do 3 proc., a korzystając z ulg można ten podatek dodatkowo obniżyć.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Artykuł 14 ust. 2 pkt 5 ustawy stanowi, że przychodem z działalności gospodarczej są również odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością.
Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 1 pkt 3e ustawy o zryczałtowanym podatku stawka tego podatku od odsetek wynosi 3 proc. Podatek ten oblicza i wpłaca sam podatnik, a nie bank.
Podatek ten może ulec obniżeniu o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne podatnika, a także na remont i modernizację, dojazd dzieci do szkół, odpłatne kształcenie dzieci w szkołach niepublicznych, odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe podatnika, odpłatne kształcenie w szkołach wyższych.
Pozostało 88% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka