comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-05-18
Różnice kursowe w księdze przychodów i rozchodów
Mimo systematycznego ujednolicania systemu walutowego w krajach Unii Europejskiej i krajach kandydujących polscy przedsiębiorcy w dalszym ciągu - dokonując transakcji wycenianych w walutach innych niż PLN - są zobowiązani do celów rozliczenia z zobowiązań podatkowych do przeliczenia wartości transakcji w walucie polskiej.
Również osoby rozliczające się z podatku dochodowego od osób fizycznych na zasadach ogólnych, określonych w ustawie z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), i prowadzące do celów dowodowych podatkową księgę przychodów są zobowiązane stosownie do rozporządzenia Ministra Finansów z 15 grudnia 2000 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. Nr 116, poz. 1222 ze zm.) do dokonywania zapisów w księdze w języku polskim i w walucie polskiej.
Zgodnie z § 12 ust. 4 rozporządzenia, jeżeli w dowodzie będącym podstawą księgowania podane jest wartościowe określenie operacji gospodarczej tylko w walucie obcej, podatnik posiadający ten dowód jest zobowiązany do przeliczenia waluty obcej na złote, po obowiązującym w dniu dokonania operacji kursie, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o podatku dochodowym. Wynik przeliczenia należy umieścić w wolnych polach dowodu lub w załączniku do dowodu sporządzonego w walucie obcej.
Pozostało 86% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka