Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-04-20

Kiedy nieściągalna wierzytelność jest kosztem uzyskania przychodów

W poprzednich numerach „Doradcy Podatnika” w ramach dodatku „Poradnik na trudne czasy” przedstawiliśmy Państwu sposoby skutecznego zabezpieczania i egzekwowania należności. Jednak w obrocie gospodarczym często się zdarza, iż przedsiębiorca, mimo solidnych zabezpieczeń prawnych, nie jest w stanie wyegzekwować od kontrahenta należnych wierzytelności. W takich przypadkach istnieje możliwość zaliczenia tych wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów. Jest to jednak uzależnione od spełnienia określonych warunków.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 20 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) do kosztów uzyskania przychodów zalicza się wierzytelności odpisane jako nieściągalne, które uprzednio, na podstawie art. 14 ustawy, zostały zarachowane jako przychody należne i nieściągalność których została uprawdopodobniona.
Z kolei art. 23 ust. 1 pkt 21 ustawy stanowi, iż do kosztów uzyskania przychodów możemy zaliczyć rezerwy tworzone na pokrycie wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona i które uprzednio zostały zarachowane jako przychody należne. Zagadnienie tworzenia rezerw zostało niedawno wyczerpująco omówione na łamach „Doradcy Podatnika”1, dlatego też w niniejszym opracowaniu ograniczymy się do analizy sytuacji, w których nieściągalną wierzytelność możemy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 20 ustawy.
POWSTANIE PRZYCHODU NALEŻNEGO
Przypomnijmy, iż zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Momentem powstania przychodu będzie więc zdarzenie prawne, które spowoduje że podatnikowi przysługuje należność w określonej wysokości. Wynika z tego, iż - w przypadku działalności gospodarczej - podatnik ma obowiązek doliczyć do przychodów nie tylko otrzymane lub postawione mu do dyspozycji kwoty, ale również wierzytelności, które być może nigdy nie będą zrealizowane.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00