comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-04-06
Ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne cudzoziemców
Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym w Polsce wynikają z ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 ze zm.). W odniesieniu do ubezpieczeń zdrowotnych zasady te określone są w ustawie o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. z 1997 r. Nr 28, poz. 153 ze zm.).
Artykuł 5 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowi, że nie podlegają ubezpieczeniom społecznym obywatele państw obcych, których pobyt na obszarze Polski nie ma charakteru stałego i którzy są zatrudnieni w obcych przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych, misjach, misjach specjalnych lub instytucjach międzynarodowych, chyba że umowy międzynarodowe stanowią inaczej.
Pozostali obywatele państw obcych przebywający na obszarze Polski i wykonujący tutaj pracę lub prowadzący działalność zarobkową podlegają ubezpieczeniom społecznym na zasadach określonych we wskazanej ustawie dla obywateli polskich.
Przy ocenie podlegania ubezpieczeniom społecznym należy pamiętać, że zgodnie z powołanym na wstępie przepisem zasady podlegania przez cudzoziemców ubezpieczeniom społecznym mogą być odmiennie uregulowane w umowach międzynarodowych, których RP jest stroną.
Jeżeli z krajem, z którego pochodzi cudzoziemiec, nie została zawarta umowa międzynarodowa albo nie ma uzasadnienia zwolnienie cudzoziemca z ubezpieczenia w Polsce, to cudzoziemiec pracujący w Polsce podlega ubezpieczeniom społecznym na tych samych zasadach, które stosuje się wobec obywateli polskich.
Jeżeli cudzoziemiec spełnia warunki do ubezpieczenia, tzn. posiada odpowiedni tytuł, a umowy międzynarodowe, których Rzeczpospolita jest stroną, nie stanowią inaczej, to do okresu podlegania ubezpieczeniu oraz do podstawy wymiaru składek stosuje się przepisy regulujące podleganie ubezpieczeniom z danego tytułu.
CUDZOZIEMIEC ZATRUDNIONY W POLSCE NA PODSTAWIE UMOWY O PRACĘ
Cudzoziemiec zatrudniony na podstawie umowy o pracę podlega w Polsce obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym: emerytalnemu, rentowym, chorobowemu i wypadkowemu.
Pozostało 90% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka