Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-03-23

Wybrane problemy opodatkowania dyskonta i odsetek

Ostatnia nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (z 21 listopada 2001 r.) została przeprowadzona w tempie, do jakiego zdążyliśmy się już chyba przyzwyczaić. Obrońcy ustawodawcy z pewnością będą się powoływać na różnego rodzaju przyczyny: takie jak np. presja terminów uchwalania budżetu, konieczność łatania dziur czy zachowania odpowiedniego vacatio legis. Fakty są jednak niezaprzeczalne - stworzono ponownie bubel legislacyjny.

Kolejne nowelizacje ustaw podatkowych odbywają się w wielkiej gorączce, której powodem jest - z jednej strony - pośpiech, a z drugiej - presja podatników, którzy z coraz większą ochotą robią wszystko, by unikać skutków nowelizacji. Obie strony corocznej „batalii o podatki” wykonują ruchy nerwowe i prowadzące do coraz liczniejszych błędów. O ile jednak skutki błędów samego podatnika odczuje co najwyżej on i jego rodzina, o tyle skutki błędów ustawodawcy są bardziej dalekosiężne - popełniane notorycznie niszczą zaufanie obywateli do państwa i wywołują nieopisany bałagan.
ODSETKI A PROPORCJONALNE ZWOLNIENIE
Na pierwszym planie przeprowadzonej nowelizacji stanęła kwestia opodatkowania odsetek. W tej kategorii mieścić się będą zarówno odsetki od lokat bankowych i wszelkich rachunków służących do gromadzenia środków pieniężnych, jak i odsetki od obligacji i bonów skarbowych emitowanych przez Skarb Państwa. Uzasadnieniem dla opodatkowania tych dochodów miało być dążenie do wyrównywania szans podatników, którzy korzystają z coraz liczniejszych metod oszczędzania, oraz dostosowanie naszych przepisów do przepisów Unii Europejskiej. Pierwszy postulat, poniekąd słuszny, mógłby w praktyce zostać zrealizowany, gdyby ustawodawca wprowadził bardzo czytelne zmiany, oparł je na precyzyjnych zasadach, zaś ewentualne wyjątki zakreślił dokładnie i z pełnym racjonalnym uzasadnieniem. Tymczasem nowe przepisy są tak zagmatwane, że w pozornie podobnych sytuacjach (z punktu widzenia ekonomicznego) uzyskujemy różne skutki podatkowe.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00