comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-03-09
Rozliczenie podatkowe podróży służbowej pracownika
W numerach 7 i 8 „Doradcy Podatnika” przedstawiliśmy zasady rozliczania krajowych i zagranicznych podróży służbowych pracownika. Dzisiaj zajmiemy się ich aspektami podatkowymi.
PRZYCHODY PRACOWNIKA Z TYTUŁU PODRÓŻY SŁUŻBOWEJ
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez właściwego ministra.
Zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych podlegają zatem kwoty przysługujące pracownikowi na podstawie rozporządzeń Ministra Pracy i Polityki Społecznej z:
• 19 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. Nr 151, poz. 1720),
• 8 maja 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. Nr 50, poz. 525 ze zm.).
Obowiązujące przepisy nie zabraniają wypłaty wyższych kwot niż określone w wymienionych rozporządzeniach, jednak w takim przypadku kwoty przewyższające limity określone w tych przepisach podlegają łączeniu z innymi dochodami z tytułu pracy pracownika i są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Zasada ta nie ma zastosowania jedynie w przypadku zwrotu kosztów noclegu ponad określony w rozporządzeniu limit w przypadku podróży służbowej pracownika poza granicami kraju w sytuacji, gdy rachunek hotelowy za nocleg przewyższa limit na nocleg, określony w załączniku do rozporządzenia, oraz pracodawca uzna, iż zaistniały uzasadnione okoliczności, i w związku z tym wyrazi zgodę na zwrot kosztów za nocleg w hotelu w wysokości stwierdzonej rachunkiem (tj. w wysokości przewyższającej kwotę limitu na nocleg w hotelu).
PRZYKŁAD
Pracownik odbył jednodniową podróż służbową samolotem do Wiednia i z powrotem. Za niepełną dobę podróży, trwającej ponad 12 godzin, przysługuje pracownikowi (pomijając inne należności) dieta w pełnej wysokości równej 45 EUR. Pracodawca wypłacił mu jednak z tytułu diety kwotę 125 EUR. W takim przypadku wolna od podatku jest tylko dieta do wysokości określonej w przepisach o podróżach służbowych poza granicami kraju (45 EUR), natomiast nadwyżka ponad 45 EUR, czyli 80 EUR, stanowi dla pracownika przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Pozostało 89% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Książka