Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2002-03-09

Rozliczenie podatkowe podróży służbowej pracownika

W numerach 7 i 8 „Doradcy Podatnika” przedstawiliśmy zasady rozliczania krajowych i zagranicznych podróży służbowych pracownika. Dzisiaj zajmiemy się ich aspektami podatkowymi.

PRZYCHODY PRACOWNIKA Z TYTUŁU PODRÓŻY SŁUŻBOWEJ
Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez właściwego ministra.
Zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych podlegają zatem kwoty przysługujące pracownikowi na podstawie rozporządzeń Ministra Pracy i Polityki Społecznej z:
• 19 grudnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikom z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz.U. Nr 151, poz. 1720),
• 8 maja 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania oraz wysokości należności przysługujących pracownikowi z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz.U. Nr 50, poz. 525 ze zm.).
Obowiązujące przepisy nie zabraniają wypłaty wyższych kwot niż określone w wymienionych rozporządzeniach, jednak w takim przypadku kwoty przewyższające limity określone w tych przepisach podlegają łączeniu z innymi dochodami z tytułu pracy pracownika i są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Zasada ta nie ma zastosowania jedynie w przypadku zwrotu kosztów noclegu ponad określony w rozporządzeniu limit w przypadku podróży służbowej pracownika poza granicami kraju w sytuacji, gdy rachunek hotelowy za nocleg przewyższa limit na nocleg, określony w załączniku do rozporządzenia, oraz pracodawca uzna, iż zaistniały uzasadnione okoliczności, i w związku z tym wyrazi zgodę na zwrot kosztów za nocleg w hotelu w wysokości stwierdzonej rachunkiem (tj. w wysokości przewyższającej kwotę limitu na nocleg w hotelu).
PRZYKŁAD
Pracownik odbył jednodniową podróż służbową samolotem do Wiednia i z powrotem. Za niepełną dobę podróży, trwającej ponad 12 godzin, przysługuje pracownikowi (pomijając inne należności) dieta w pełnej wysokości równej 45 EUR. Pracodawca wypłacił mu jednak z tytułu diety kwotę 125 EUR. W takim przypadku wolna od podatku jest tylko dieta do wysokości określonej w przepisach o podróżach służbowych poza granicami kraju (45 EUR), natomiast nadwyżka ponad 45 EUR, czyli 80 EUR, stanowi dla pracownika przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00