Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-12-08

Kiedy odpis amortyzacyjny nie jest kosztem

Użytkując składniki majątku trwałego, należy zdawać sobie sprawę, że - mimo szerokiego ujęcia środków trwałych - nie wszystkie one podlegają amortyzacji, a jeśli podlegają, to zdarza się, iż odpisy amortyzacyjne nie stanowią kosztów uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.).

Artykuł 16a jako podlegające amortyzacji wymienia stanowiące własność lub współwłasność podatnika nabyte lub wytworzone we własnym zakresie kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:
• budowle, budynki oraz lokale stanowiące odrębną własność,
• maszyny, urządzenia i środki transportu,
• inne przedmioty
- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok,
wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub leasingu.
W tym miejscu tylko zaznaczymy, iż niebagatelny wpływ na kwalifikowanie składników do środków trwałych ma ich wartość. Wartością graniczną jest tu kwota 3500 zł. Jeśli wartość składnika nie przekracza tej kwoty, wydatki poniesione na ich nabycie stanowią koszt uzyskania przychodu w miesiącu oddania ich do używania.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00