Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-10-13

Spółka cywilna jako podatnik VAT

Spółka cywilna jako podatnik VAT

Zastrzeżony ustawowo istotny element spółki cywilnej, jakim jest dążenie do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, oraz fakt, że stanowi ona współwłasność łączną, były przyczyną wytworzenia się szczególnego nurtu w orzecznictwie. Polegał on przypisywaniu spółce cywilnej statusu podmiotu gospodarczego. Z praktyki wynika, że jej złożony charakter prawny wywoływał i w dalszym ciągu wywołuje niejasności w środowisku przedsiębiorców. Zgodnie z art. 2 ust. 3 ustawy z 19 listopada 1999 r. – Prawo działalności gospodarczej (Dz.U. Nr 101, poz. 1178 ze zm.) spółka cywilna nie jest już przedsiębiorcą, a od 1 stycznia 2001 r. przedsiębiorcami są poszczególni wspólnicy. W dalszym ciągu tworzy jednak ścisłą więź konkretnych osób, a na cele opodatkowania VAT jest traktowana jako jednostka organizacyjna.

REJESTRACJA

Według przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym spółka cywilna w dalszym ciągu posiada status podatnika jako jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej. W związku z tym dokonuje zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu VAT-R na potrzeby opodatkowania tym podatkiem.

W konsekwencji spółka cywilna dokonuje również zgłoszenia identyfikacyjnego i otrzymuje na potrzeby VAT samodzielny NIP, niezależny od wspólników, ze względu na posiadanie statusu jednostki organizacyjnej. Spółki cywilne, które dopiero rozpoczynają działalność, w okresie obowiązywania prawa działalności gospodarczej powinny dokonać zgłoszenia identyfikacyjnego na formularzu NIP-2. Warunkiem utworzenia spółki cywilnej jest dokonanie przez poszczególnych wspólników rejestracji w celu uzyskania statusu przedsiębiorcy. W związku z tym Każdy wspólnik składa załącznik NIP-D. Urząd skarbowy wydający decyzję przyznającą NIP spółce cywilnej powinien zbadać złożone zgłoszenie identyfikacyjne. Obowiązek ten wynika z art. 122 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), zgodnie z którym w toku postępowania organy podatkowe podejmują wszelkie niezbędne działania w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy. A zatem ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00