Artykuł
Konsekwencje wystąpienia wspólnika ze spółki cywilnej
Konsekwencje wystąpienia wspólnika ze spółki cywilnej
Zgodnie z kodeksem cywilnym wspólnikowi występującemu ze spółki zwraca się w naturze rzeczy, które wniósł do spółki do używania, oraz wypłaca w pieniądzu wartość jego wkładu oznaczoną w umowie spółki, a w braku oznaczenia wartość, którą wkład ten miał w chwili wniesienia.
Wartość wkładu polegającego na świadczeniu usług albo na używaniu przez spółkę rzeczy należących do wspólnika nie podlega zwrotowi.
Ponadto wspólnikowi występującemu ze spółki wypłaca się w pieniądzu taką część wspólnego majątku pozostałego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, jaka odpowiada stosunkowi, w jakim występujący wspólnik uczestniczył w zyskach spółki.
Jednym ze skutków wystąpienia wspólnika ze spółki cywilnej jest konieczność ustalenia czynności, które w związku z tym faktem podlegają opodatkowaniu VAT. Wątpliwości dotyczą ustalenia, czy opodatkowaniu VAT podlega przekazanie towarów byłemu wspólnikowi w celu spłacenia wniesionego wkładu. Spory odnoszą się także do ustalenia przesłanek stosowania art. 6a ustawy z 8 stycznia 1997 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), w sytuacji gdy kilka dni przed wystąpieniem wspólnika spółka sprzedała wszystkie posiadane towary, udzielając kupującemu rabatu oraz odroczenia terminu zapłaty. Zdaniem autora postępowanie takie, nie uzasadnione względami ekonomicznymi, może spowodować postawienie w trakcie kontroli zarzutu obejścia prawa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right