Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2001-05-19

Przychody z tytułu zamiany - cz. 1

Przychody z tytułu zamiany (cz. 1)

Umowa zamiany jest umową dwustronnie zobowiązującą. Zgodnie z art. 603 ustawy z 23 kwietnia 1964 – Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy. Zamiana jest więc umową o podobnym charakterze co sprzedaż. Świadczy o tym między innymi fakt, że ustawodawca nie reguluje odrębnie tej umowy, ale jedynie w art. 604 Kodeksu cywilnego stanowi, że do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży. Zasadnicza różnica między umową sprzedaży a umową zamiany polega na tym, że w umowie zamiany nie występuje świadczenie pieniężne. Jedna i druga strona tej umowy jednocześnie nabywa i zbywa własność rzeczy lub inne prawo.

Z punktu widzenia prawa podatkowego najistotniejsze jest jednak, że zamiana stanowi jedno ze źródeł przychodów. W art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) do źródeł przychodów zaliczone zostało odpłatne zbycie rzeczy i innych praw majątkowych, a więc również w wyniku umowy zamiany. Przychodem z tego źródła jest jednak wyłącznie odpłatne zbycie dokonane w ściśle określonych sytuacjach, a mianowicie jeżeli zamiana (lub inne odpłatne zbycie) nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i została dokonana:

l

przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie – w przypadku nieruchomości i innych praw majątkowych określonych w lit. a)–c), tzn. udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz wynikającego z przydziału spółdzielni mieszkaniowych prawa do domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów,

l

przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie – w przypadku innych rzeczy.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00