Artykuł
Zatrudnienie członków zarządu w spółce z o.o. - aspekty podatkowe
Zatrudnienie członków zarządu w spółce z o.o. aspekty podatkowe
Jak stanowi art. 201 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037), sprawy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością prowadzi zarząd, składający się z jednego albo większej liczby członków, do którego mogą być powoływane także osoby spośród wspólników. Osoby pełniące w spółkach z o.o. funkcje członków zarządu wypełniają swoje świadczenia, opierając się na różnego rodzaju podstawach prawnych. Mogą to być:
l
umowa o pracę,l
uchwała wspólników powołująca na stanowisko członka zarządu,l
umowa cywilnoprawna nazwana (np. umowa zlecenia) lub umowa nienazwana (np. kontrakt menedżerski),l
umowa z podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą w tym zakresie.ZATRUDNIENIE CZŁONKA ZARZĄDU NA PODSTAWIE UMOWY O PRACĘ
Stosunek pracy między spółką a członkiem zarządu nawiązuje się na mocy zawartej umowy o pracę. W literaturze odrzuca się pogląd, iż sam akt powołania na członka zarządu spółki kreuje stosunek pracy1.
Źródło przychodu
Wynagrodzenie określone w umowie o pracę stanowi dla członka zarządu przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
W umowie o pracę mogą być zawarte postanowienia, które przyznają członkom zarządu dodatkowe świadczenia, takie jak prawo do mieszkania służbowego, samochodu, telefonu komórkowego, ubezpieczenie na życie. Włączenie tych postanowień do umowy o pracę powoduje, iż stają się one częścią stosunku pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 16 stycznia 1998 r., sygn. akt I PKN 472/97). W związku z tym stanowią przychody ze stosunku pracy (z uwzględnieniem zwolnień podatkowych wymienionych w art. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right