Artykuł
Obowiązki płatnika związane z poborem zaliczek od pracowników
Obowiązki płatnika związane z poborem zaliczek od pracowników
Na podstawie art. 31 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) każdy pracodawca bez względu na to, czy jest osobą fizyczną, osobą prawną czy inną jednostką organizacyjną zobowiązany jest do poboru zaliczek na podatek dochodowy od przychodów ze stosunku pracy oraz od zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego.
Jak wynika z postanowień art. 12 ustawy, opodatkowaniu podlegają nie tylko wypłacane przez pracodawcę wynagrodzenia, ale i inne świadczenia, które otrzymuje pracownik.
Dla celów podatkowych, zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy, wartość pieniężną świadczeń w naturze, przysługujących pracownikom na podstawie odrębnych przepisów, ustala się według przeciętnych cen stosowanych wobec innych odbiorców jeżeli przedmiotem świadczenia są rzeczy lub usługi wchodzące w zakres działalności pracodawcy1.
Wartość pieniężną świadczeń w naturze (z wyjątkiem świadczeń przysługujących pracownikom na podstawie odrębnych przepisów) ustala się według cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem przede wszystkim ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.
Wartość innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:
1) jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej pracodawcy według cen stosowanych wobec innych odbiorców niż pracownicy,
2) jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione przez pracodawcę według cen zakupu,
3) jeżeli przedmiotem świadczenia jest udostępnienie lokalu lub budynku w wysokości równowartości czynszu, który przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku,
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right