Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-09-04

Wątpliwości wokół standardów ochrony małoletnich. Obalamy mity

15 sierpnia br. minął termin, do którego placówki oraz instytucje, do których uczęszczają lub w których przebywają dzieci, powinny wdrożyć standardy ochrony małoletnich. Wymóg ten wprowadziła tzw. ustawa Kamilka. Okazuje się, że nowe przepisy budzą sporo wątpliwości, a nawet bardzo gorące emocje. Docierają do nas informacje, że niektóre szkoły i przedszkola wprowadzają w standardach zapisy, które zakazują nauczycielom przytulania dzieci lub przebywania z dzieckiem sam na sam w pomieszczeniach. Niektóre gminy zastanawiają się z kolei, czy oprócz tego, że wprowadziły wymagane regulacje w placówkach oświatowych, nie powinny przyjąć podobnych regulacji w urzędzie. Wątpliwości dotyczą również innych przepisów ustawy, w tym obowiązku weryfikacji pracowników. Odpowiadamy na niektóre pytania, obalając przy tym krążące mity.

przytulanie dziecka nie jest zakazane

PYTANIE: Na szkoleniu wdrażającym nowy regulamin dowiedzieliśmy się od dyrektora przedszkola, że nie możemy przytulać dzieci oraz że nauczyciel nie może sam przebywać z dzieckiem. Regulamin wprost tego zakazuje. Czy nauczycielowi w takich sytuacjach faktycznie grozi odpowiedzialność?

ODPOWIEDŹ. Nie. Choć przepisy są dość lakoniczne, to zdaniem ekspertów nie należy tak ich interpretować.

Przypomnijmy, już od 15 sierpnia br. niektóre podmioty powinny mieć opracowane i wdrożone standardy ochrony małoletnich. Standardy te wprowadziła „ustawa Kamilka”, czyli ustawa z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 1606). Zmieniła ona ustawę z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 560; dalej: ustawa o ochronie małoletnich). Zamierzeniem ustawodawcy była bardziej kompleksowa niż wcześniej polityka ochrony dzieci przed nadużyciami na tle seksualnym. Standardy powinny dotyczyć relacji dzieci z dorosłymi m.in. w żłobkach, szkołach, instytucjach kultury oraz pozostałych miejscach, gdzie dzieci przebywają pod opieką dorosłych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00