Artykuł
Na jakie ulgi mogą liczyć przedsiębiorcy przy spłacie należności cywilnoprawnych wobec gminy
Przedsiębiorcy ponoszą wobec gminy zarówno należności publicznoprawne, jak i cywilnoprawne, m.in. czynsze najmu czy dzierżawy. Cechą charakterystyczną spraw o umorzenie, odroczenie terminu płatności lub rozłożenie na raty tych drugich należności jest duża elastyczność samorządów. Zasady, sposób i tryb udzielania tych ulg określają bowiem organy stanowiące jednostek samorządu terytorialnego. Oznacza to, że przedsiębiorca, który zamierza wystąpić o ulgę, powinien przede wszystkim zapoznać się z uchwałą konkretnej lokalnej rady. Poniżej przestawiamy różne sytuacje, które mogą wystąpić w relacji między przedsiębiorcą a JST.
Zanim przejdziemy do ulg, z jakich mogą skorzystać przedsiębiorcy, warto wymienić źródła powstawania należności. W przeważającej części ich tytułem są typowe stosunki cywilnoprawne. Chodzi tu głównie o umowy najmu czy dzierżawy dotyczące nieruchomości samorządowych, względnie należności pochodne wobec tych umów, które wynikają np. z bezumownego użytkowania nieruchomości. W niewielkim relatywnie zakresie stosowanie ulg dotyczy innych należności cywilnoprawnych, w tym z tytułu kar umownych.
Jeśli chodzi o najem, to należy odnieść się do art. 659 i nast. kodeksu cywilnego (dalej: k.c.). Z ich treści wynika, że przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.
Z kolei odnośnie do dzierżawy na uwagę zasługują art. 693 i nast. k.c. Zgodnie z nimi przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Ten może być zastrzeżony w pieniądzach lub świadczeniach innego rodzaju. Może być również oznaczony w ułamkowej części pożytków.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right