Jak wezwać dłużnika do złożenia oświadczenia o posiadanym majątku i o źródłach dochodów
Wierzyciel ma prawo przed wszczęciem egzekucji administracyjnej wezwać dłużnika do złożenia takiego oświadczenia oraz oświadczenia o jego prawdziwości i zupełności. Z kolei w sytuacji, gdy decyduje się przenieść odpowiedzialność za zaległości podatkowe i publicznoprawne na osobę trzecią, takie wezwanie jest obowiązkowe. Załączamy i opisujemy dziś wzory wezwania wystawianego przez wójta oraz oświadczenia dłużnika, a także wskazujemy, jakie są konsekwencje niezłożenia tego dokumentu przez dłużnika.
Na mocy art. 6 par. 1d ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej: u.p.e.a.) w przypadku stwierdzenia nieściągalności należności od zobowiązanego „wierzyciel przed wszczęciem postępowania w sprawie odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej wzywa zobowiązanego do złożenia oświadczenia o posiadanym majątku i źródłach dochodu oraz o prawdziwości i zupełności tego oświadczenia, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania”.
Poszukiwanie majątku
Przepis ten nakłada zatem na wierzyciela obowiązek wezwania podatnika do złożenia oświadczenia o posiadanym majątku i o źródłach dochodu oraz o prawdziwości i zupełności tego oświadczenia jeszcze przed rozpoczęciem postępowania podatkowego zmierzającego do przeniesienia odpowiedzialności na osobę trzecią. Intencją ustawodawcy nakładającego na wierzyciela taki obowiązek było umożliwienie wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) – w odniesieniu do dochodów podatkowych gminy – przeprowadzenie ponownej egzekucji wobec zobowiązanego, w przypadku gdy zostaną ujawnione majątek lub źródła dochodu, które nie były przedmiotem dotychczasowej egzekucji, i które pozwolą na zaspokojenie wierzyciela w całości lub chociażby w części. Dopiero w przypadku, gdy nie będzie możliwości prowadzenia egzekucji z powodu braku majątku dłużnika gminy, wójt rozpocznie postępowanie zmierzające do przeniesienia odpowiedzialności na osoby trzecie.