Artykuł
Pracownicy samorządowi z większą płacą po zmianach w taryfikatorach
Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia od 1 lipca 2024 r. do kwoty 4300 zł podwyższone będą widełki płac samorządowców zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Wejście w życie nowelizacji przepisów płacowych spowoduje też konieczność aktualizacji przez pracodawców regulaminów wynagradzania oraz w niektórych przypadkach dostosowanie umów o pracę najmniej zarabiających pracowników.
Choć pracodawcy samorządowi samodzielnie kształtują poziom zarobków w regulaminach wynagradzania, to jednak apelowali do rządu o podwyższenie minimalnych kwot we wszystkich kategoriach zaszeregowania ujętych w I. Tabeli w załączniku nr 3 do rozporządzenia Rady Ministrów z 25 października 2021 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (Dz.U. poz. 1960; ost.zm. Dz.U. z 2023 r. poz. 1102; dalej: rozporządzenie płacowe). Zwracali uwagę, że obowiązujące stawki są mało atrakcyjne dla pracowników poszukujących pracy i nie są konkurencyjne w porównaniu z innymi podmiotami spoza sfery samorządowej. Przypomnijmy, że określenie wysokości wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych, zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, oparto na systemie taryfowym, na który tradycyjnie składają się dwa elementy: tabela stawek wynagrodzeń zasadniczych (tabela płac) oraz taryfikator kwalifikacyjny.
To nie wszystkie zmiany wynikające z planowanej nowelizacji. Projekt przewiduje korekty tabeli stanowisk zgodnie z propozycjami zgłaszanymi przez pracowników samorządowych oraz przez głównego geodetę kraju w odniesieniu do geodety powiatowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right