Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-06-13

Poradnia ubezpieczeniowa

  • Dlaczego brak możliwości wykonywania zadań na dotychczasowym stanowisku nie przesądzi o przyznaniu renty z tytułu niezdolności do pracy
  • Na jakich zasadach w podstawie wymiaru zasiłku należy uwzględniać wynagrodzenie za nadgodziny
  • W jakim terminie ZUS może stwierdzić, że zasiłek chorobowy został nienależnie pobrany

Ubiegam się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. ZUS wydał decyzję odmowną, w której stwierdził, że nie jestem osobą niezdolną do pracy, mimo że nie mogę wykonywać mojej dotychczasowej pracy. Stwierdził to lekarz medycyny pracy, który nie dopuścił mnie do pracy na moim stanowisku. Jak podważyć decyzję ZUS?

Definicja niezdolności do pracy jako przesłanki do otrzymania renty została zawarta w art. 12 ustawy o emeryturach i rentach z FUS (dalej: ustawa emerytalna). Zgodnie z tym przepisem niezdolną do pracy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy, a częściowo niezdolną ta, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00