Artykuł
płace
Odwlekanie wypłat generuje dodatkowe koszty dla Skarbu Państwa
Ugody w sprawie waloryzacji wynagrodzenia prokuratorów mogą być nie tylko uzasadnione, ale wręcz wskazane – pisze Prokuratoria Generalna w opinii prawnej, do treści której dotarł DGP
Sędziowie i prokuratorzy nadal muszą walczyć w sądach o wyrównanie wynagrodzeń za lata 2021–2022, gdy ustawy budżetowe zmieniły na ich niekorzyść kwotę bazową. DGP dotarł do treści opinii prawnej Prokuratorii Generalnej, zgodnie z którą nie ma przeszkód prawnych, aby reprezentujące Skarb Państwa jednostki odstępowały od zaskarżania wyroków pierwszej instancji, zawierały ugody oraz wypłacały należności nawet w wyniku przesunięć budżetowych. Jest to nie tylko dopuszczalne, ale w niektórych sytuacjach wręcz może być uznane za obowiązek.
Resort zaleca apelacje
Jak pisaliśmy w minionym tygodniu, choć sądy masowo zasądzają waloryzację płac za lata 2021–2022, Ministerstwo Sprawiedliwości rozesłało do prezesów sądów apelacyjnych pismo ze wskazaniem, iż ewentualne należności w zakresie waloryzacji powinny zostać potwierdzone prawomocnymi wyrokami sądowymi „zapadłymi po wyczerpaniu dostępnej procedury odwoławczej”. Takie stanowisko resortu nie tylko oznacza, że sędziowie dostaną pieniądze później, ale też w przypadku przegranej Skarbu Państwa generuje to po jego stronie dodatkowe koszty – choćby z tytuł rosnących z każdym dniem odsetek czy zastępstwa procesowego związanego z drugą instancją.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right