Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2024-06-03

Jak rozliczyć w VAT i CIT usługę transportu towarów, gdy był on przewożony partiami

Y spółka z o.o. (podatnik VAT czynny), która świadczy usługi drogowego transportu towarów (m.in. samochodów osobowych), 17 maja 2024 r. zawarła ramową umowę o współpracy z polską firmą X (podatnik VAT czynny). W jej ramach spółka zobowiązała się do transportu na terenie Polski samochodów osobowych należącym do spółki Y samochodem ciężarowym (przystosowanym do przewozu aut) na podstawie otrzymanych zleceń przewozu. Zlecana usługa nie stanowi części usługi transportu międzynarodowego. Z reguły wykonanie zlecenia wymaga wykonania kilku pojedynczych transportów samochodem ciężarowym, ponieważ spółka ma jedynie jeden taki pojazd, którego ładowność wynosi ok. 8 sztuk samochodów osobowych. Zgodnie z umową:

• wykonanie usługi nastąpi dopiero po przewiezieniu ostatniej partii tych samochodów w ramach danego zlecenia;

• zlecenia przewozu wskazują okres wykonania transportu (z reguły kilka dni) oraz liczbę samochodów, a także wycenę usługi zgodnie z wytycznymi szczegółowo zawartymi w umowie;

• faktura ma objąć zbiorczo całą usługę, tj. wszystkie przewozy dokonane we wskazanych w zleceniu dniach.

Spółka gromadzi wszelką wymaganą dokumentację przewozową, w tym np. listy przewozowe CMR, które otrzymuje dopiero po zrealizowaniu zlecenia. Przed wykonaniem tej usługi Y nie otrzymuje żadnych zaliczek. Termin płatności wynikający z zawartej umowy to 30 dni od dnia wystawienia faktury. Spółka 24 maja 2024 r. otrzymała pierwsze zlecenie przewozu. Dotyczyło ona przewozu 40 aut na trasie Gliwice–Lublin. Zgodnie ze zleceniem Y przysługuje wynagrodzenie w wysokości 5000 zł netto. Spółka przewiozła samochody w dniach: 28, 29, 30 i 31 maja oraz 3 czerwca 2024 r. Obecnie Y zamierza wystawić fakturę dokumentującą tę usługę, przy czym spółka nie otrzymała jeszcze zapłaty. Pomiędzy Y a X nie zachodzą powiązania, o których mowa w art. 32 ust. 2 ustawy o VAT. Rokiem podatkowym spółki jest rok kalendarzowy i właściwa dla niej jest stawka CIT w wysokości 19 proc. Spółka rozlicza VAT i zaliczki na CIT na zasadach ogólnych za okresy miesięczne. W jaki sposób należy ustalić obowiązek podatkowy w VAT, tj. czy liczy się wykonanie całego zlecenia, czy poszczególnych partii przewożonych aut? Jak w związku z tym spółka Y powinna rozliczyć VAT oraz CIT?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00