Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2024-05-28

Wsparcia z KPO nie będzie, pytanie, co z lekami

Bezpieczeństwo lekowe w Polsce jest zagrożone. Nie chodzi już tylko o to, że wciąż istnieje ryzyko zerwania łańcuchów dostaw, przez co mogą nie dotrzeć ważne surowce. Rząd podjął decyzje, która stawia pod znakiem zapytania inwestycje w odradzanie produkcji

Bezpieczeństwo lekowe stało się tematem numer jeden w związku z pandemią COVID-19, która unaoczniła, jakie mogą być skutki zerwania łańcuchów dostaw i jak łatwo może do tego dojść. Przy czym samo zagadnienie zaopatrzenia w leki jest szersze.

W 2023 r. Komisja Europejska zaproponowała największą od 20 lat reformę prawa farmaceutycznego, dzięki której leki mają być bardziej dostępne i przystępne cenowo. Unijne przepisy mają też wspierać innowacyjność oraz zwiększać konkurencyjność na rynku leków. Kierunek zmian wspiera również Platforma technologii strategicznych dla Europy (STEP – Strategic Technologies for Europe Platform), która została utworzona przez Unię Europejską w celu wspierania przemysłu europejskiego i pobudzania inwestycji w technologie krytyczne. Biotechnologie, w tym rozwój nowych leków oraz terapii, zostały tu wprost wskazane jako kluczowe dla Europy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00