Jak zaksięgować wypłatę świadczenia urlopowego
Ze względu na dłuższy weekend związany z Bożym Ciałem niektórzy pracownicy biorą dwutygodniowy urlop. Pozostali za chwilę będą korzystać z jeszcze dłuższych urlopów. Nasza firma zatrudnia poniżej 50 pracowników i nie tworzy ZFŚS. Dyrektor chce, aby pracownicy składali oświadczenie o osiąganych dochodach. Czy mamy wymagać takich oświadczeń przed wypłatą świadczenia urlopowego? Jak je zaksięgować?
W opisanej sytuacji pracownicy nie muszą składać oświadczeń o osiąganych dochodach. Dyrektor prawdopodobnie pomylił świadczenie urlopowe z dopłatą do wypoczynku.
Świadczenie urlopowe nie pochodzi ze środków zakładowego funduszu socjalnego (dalej: ZFŚS), lecz ze środków obrotowych. Aby je otrzymać, pracownik nie składa żadnego zaświadczenia o osiąganych dochodach ani wniosku o jego przyznanie. Nie musi też spełniać kryterium socjalnego, świadczenie urlopowe wypłaca się bowiem niezależnie od sytuacji materialnej i rodzinnej. Zatrudniony musi jednak spełniać dwa warunki: mieć status pracownika i korzystać z odpowiednio długiego urlopu wypoczynkowego. W przeciwieństwie do świadczenia urlopowego – dofinansowanie do wypoczynku pracowniczego ma charakter zasadniczo uznaniowy. Zależy od sytuacji materialnej pracownika. Pochodzi ze środków ZFŚS. I to właśnie przy dofinansowaniu do wypoczynku potrzebne jest złożenie wniosku o jego wypłatę i może być wymagane udokumentowanie wysokości dochodu przypadającego na członka rodziny. W analizowanej sytuacji nie jest tworzony ZFŚS i wypłata nie pochodzi z jego środków, dlatego mamy do czynienia ze świadczeniem urlopowym.