Artykuł
Poradnia ubezpieczeniowa
- Jak powinien postąpić płatnik, którego pracownica nie zawiadamia o urodzeniu dziecka
- Czy brak dokumentów potwierdzających zatrudnienie i wysokość wynagrodzenia przeszkodzi w otrzymaniu renty rodzinnej przez dzieci zmarłego
- Jakie okoliczności przemawiają za ubezpieczeniem żony przedsiębiorcy jako osoby współpracującej
Nasza pracownica urodziła dziecko. Dowiedzieliśmy się o tym od jej koleżanek. Pracownica nie przesłała jednak na razie żadnego dokumentu ani wniosku o wypłatę zasiłku. Czy i w jakiej wysokości powinniśmy wypłacać jej zasiłek? Dotychczas pobierała zasiłek chorobowy.
Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, że urlop macierzyński z tytułu urodzenia dziecka, a co za tym idzie – prawo do zasiłku macierzyńskiego, przysługuje pracownicy z mocy prawa. Przepisy nie wymagają zatem złożenia żadnych wniosków w tej sprawie. Pracownica musi jednak poinformować pracodawcę o tym, że urodziła dziecko, oraz o dacie porodu, aby możliwe było ustalenie dnia rozpoczęcia wypłaty. Jak wskazuje par. 9 rozporządzenia ministra rodziny, pracy i polityki społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków, dokumentem niezbędnym do przyznania i wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego jest odpis skrócony aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona za zgodność z oryginałem przez ubezpieczonego, płatnika składek albo ZUS. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że przepis ten zmienił się od 6 grudnia 2023 r., a przed zmianą matka nie mogła sama potwierdzić odpisu za zgodność z oryginałem.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right