Artykuł
Matura z VAT
Maj to tradycyjnie okres matur. A jak wypadłby egzamin dojrzałości, gdyby sprawdzać na nim znajomość kwestii związanych z VAT? Licencje w VAT, zaliczki w VAT, należyta staranność w VAT, możliwość odliczania podatku naliczonego bez faktury, zasady dokonywania korekty in minus po zmianach wprowadzonych pakietem SLIM VAT 1 czy zasady dokonywania korekt z tytułu WDT i eksportu towarów – o tych wszystkich zagadnieniach, które przysparzają wielu problemów i często są przyczyną błędów w rozliczeniach VAT, mówiły ekspertki podatkowe podczas szkolenia na Platformie Wiedzy MDDP pt. „Matura z VAT”. Poniżej odpowiedzi na najciekawsze pytania, które tam padły.
O co pytają na szkoleniach
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
problem Spółka 15 marca 2024 r. dokonała wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na rzecz podatnika z Hiszpanii. Transakcja została udokumentowana fakturą wystawioną 30 marca 2024 r., a 7 kwietnia 2024 r. klient spółki poinformował ją, że wystawiona faktura nie uwzględnia kwoty rabatu, jaki był ustalony jeszcze przed dokonaniem WDT i wystawieniem faktury. Faktura korygująca, dokumentująca przyznany rabat, została wystawiona 10 kwietnia 2024 r. Za jaki okres należy uwzględnić wystawioną fakturę korygującą?
odpowiedź Korektę należy uwzględnić za okres powstania obowiązku podatkowego z tytułu WDT, czyli w rozliczeniu za marzec 2024 r. Kwestia ta może być jednak przedmiotem dyskusji z organem podatkowym. Analiza praktyki i stanowisk organów podatkowych wskazuje bowiem, że w omawianej sytuacji możemy spotkać się z dwoma podejściami, przyjmującymi, że faktura korygująca powinna zostać uwzględniona w rozliczeniu:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right