procedury
Wypłata 800+ na ukraińskie dzieci uzależniona od nauki
ZUS, przyznając świadczenia wychowawcze, będzie weryfikował, czy dzieci uciekinierów wojennych realizują obowiązek nauki. Rząd chce też skrócić firmom czas na legalizację pracy obywateli Ukrainy
Takie zmiany znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 167 ze zm.), czyli tzw. specustawy ukraińskiej, który trafił do konsultacji społecznych.
Edukacyjne wykluczenie
Jedna z zaproponowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) nowości dotyczy art. 26 specustawy, który reguluje dostęp uchodźców do pomocy finansowej na dzieci, w tym świadczeń rodzinnych, rodzinnego kapitału opiekuńczego, świadczenia wychowawczego 800+ czy świadczenia z programu „Dobry start” (300 zł na wyprawkę szkolną). W przypadku tych dwóch ostatnich zostanie wprowadzony dodatkowy wymóg, który obywatele Ukrainy będą musieli spełnić. Projekt przewiduje bowiem, że prawo do 800+ będzie im przysługiwać, jeśli mieszkają razem z dzieckiem w Polsce, a dziecko realizuje obowiązek szkolny zgodnie z przepisami ustawy z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 900 ze zm.), chyba że ten obowiązek go nie dotyczy. Podobnie przyznanie 300+ będzie uwarunkowane tym, czy dziecko uczy się w szkole wymienionej w art. 18 prawa oświatowego. Jednocześnie to, czy te przesłanki są spełnione, ZUS będzie sprawdzał w systemie informacji oświatowej.