Poradnia oświatowa
- Jak rozliczyć godziny ponadwymiarowe nieobecnego nauczyciela
- Na jakich zasadach może wrócić do pracy nauczyciel mianowany, któremu skończyła się kadencja wójta
- W jakich przypadkach można rozwiązać umowę o pracę z nauczycielem w okresie ochrony przedemerytalnej
- Czy podczas urlopu wychowawczego nauczyciel zatrudniony na część etatu może skorzystać z obniżenia wymiaru zatrudnienia
- Jak cofnięcie misji kanonicznej wpłynie na możliwość nauczania religii przez katechetę
Nauczyciel jest zatrudniony w pełnym wymiarze (18 godzin). Dodatkowo realizuje 5 godzin ponadwymiarowych w tygodniu. W tygodniowym planie zajęć ma on przydzieloną następującą liczbę godzin ponadwymiarowych: w poniedziałek 5 – lekcji, we wtorek – 7, w środę – 4, w czwartek – 4, w piątek – 3. Z przyczyn usprawiedliwionych nie był on obecny w szkole we wtorek i w piątek. Jak rozliczyć godziny ponadwymiarowe tego nauczyciela?
Podstawę do obliczenia wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe za niepełne tygodnie pracy stanowią regulacje regulaminu wynagradzania, który jest wprowadzany w gminie uchwałą rady gminy. Zgodnie z art. 30 ust. 6 pkt 2 KN organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego, uwzględniając przewidywaną strukturę zatrudnienia, określa dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu, szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw. Norma ta zastrzega w swojej treści obowiązek stosowania art. 35 ust. 3 KN, który definiuje pojęcie wynagrodzenia z tytułu godzin ponad wymiarowych. Jest to stawka osobistego zaszeregowania nauczyciela z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy.